O placówce

Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział,

nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał,

nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”
Janusz Korczak

Szkoła Podstawowa w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Wójczy jest jedną z czterech szkół podstawowych funkcjonujących w gminie Pacanów w powiecie buskim. Obwód szkoły obejmuje miejscowości: Chrzanów, Wójeczka, Wójcza, Biechów, Zołcza, ale uczęszczają do niej również dzieci z Woli Biechowskiej i Piestrzca. W skład zespołu wchodzą szkoła podstawowa i przedszkole. ZPPO w Wójczy to placówka mocno zakorzeniona w lokalnym środowisku, kształtuje w uczniu chęć identyfikowania się ze szkołą i najbliższym środowiskiem.

Nasza placówka to miejsce harmonijnego rozwoju, w którym panuje przyjazna atmosfera oparta na szacunku, życzliwości i zaufaniu.Wszyscy czują się akceptowani, a rodzice mogą współuczestniczyć w procesie wychowawczym.Uczniowie są ważnym i cennym ogniwem społeczności, a ich rodzice - przyjaciółmi i współgospodarzami szkoły i przedszkola.Możemy się poszczycić aktywną i systematyczną współpracą z instytucjami oraz organizacjami działającymi na rzecz edukacji i pomocy społecznej.

Zarówno szkoła, jak i przedszkole to miejsca przyjazne dzieciom, w których partnerami są nauczyciele, uczniowie i rodzice. Każdy podmiot posiada prawa i zna swoje obowiązki, które akceptuje i których przestrzega. Taki układ sprzyja dobremu funkcjonowaniu w społeczności szkolnej i pozwala przygotować uczniów do pełnienia różnych ról społecznych.