ŚWIATOWY DZIEŃ WODY – „Woda Dla Pokoju”

W dniu 22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad dwa miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. W tym roku światowym obchodom towarzyszy hasło „Woda Dla Pokoju”.

Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie.  Woda może być czynnikiem pokoju lub przyczyną konfliktów. Kiedy jest jej mało lub jest zanieczyszczona, a ludzie nie mają do niej równego dostępu, narastają napięcia między społecznościami i państwami. Musimy działać w oparciu o świadomość, że woda nie jest tylko zasobem, który można wykorzystać i o który można konkurować, ale jest to prawo człowieka, które jest nieodłączne od każdego aspektu życia.

W przygotowania do Dnia Wody zaangażowana była cała społeczność szkolna. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły w niebieskich lub granatowych strojach oraz przygotowali wspólnie plakat złożony z pokolorowanych przez nich puzzli.